Wąwóz Królowej Jadwigi

rozdziela dwa wzgórza: Świętojakubowe i Świętopawelskie. Jest najpiękniejszym, sandomierskim wąwozem lessowym. Strome ściany dochodzą do 10 metrów wysokości i są porośnięte drzewami z malowniczo zwisającą plątaniną korzeni. Miejsce urokliwe, miejscami tajemnicze a nawet baśniowe. Nazwę zawdzięcza Królowej Jadwidze, która według legendy, zimową porą w czasie podróży saniami ugrzęzła w śniegu. Z pomocą pospieszyli mieszkańcy wsi Świątniki. Królowa za przysługę ofiarowała swoje rękawiczki, które znajdują się w Domu Długosza do dziś. Spacer wąwozem zajmie nam około 15 minut. Dotrzemy do niego od ul. Staromiejskiej - wejście znajduje się naprzeciwko kościoła św. Pawła (gdzie można zaparkować) lub od strony ul Krakowskiej gdzie znajduje się bezpłatny parking. Można także pokusić się o spacer aż z Podwala. Pamiętajmy jednak, że w deszczową pogodę robi się tam błoto a zbocza są śliskie i trzeba zachować szczególną ostrożność.

 

Park Piszczele

Powstał on w miejscu dawnych wąwozów o tej samej nazwie, ma ok 7 ha powierzchni. Nazwa „Piszczele”, pochodzi od kości piszczelowych, które w tamtym rejonach zostały odkryte. Może ma to związek z Tatarami i Legendą o Halinie Krępiance? Choć to dość drastyczne znalezisko, obecnie jest to dobre miejsce wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W piszczelach znajduje się wiele ścieżek rekreacyjnych są również miejsca do grillowania i plac zabaw. W jednej z alei znajdują się imitacje słynnych sandomierskich szachów, których oryginał możecie zobaczyć w sandomierskim zamku. Zimą przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, funkcjonuje na wzgórzu mini wyciąg narciarski. Obszar Parku Piszczele ma zróżnicowaną rzeźbę. Dnem wąwozu parku płynie potok Piszczelka, pagórki porastają kasztanowce, klony i topole. Do parku najwygodniej dostać się od ulicy Słowackiego (niedaleko Biedronki). Boczna alejka prowadzi na  wzgórze. To tam znajdziemy figurki szachów, plac zabaw i park linowy. Alejką w dół dostaniemy się aż do Podwale, poniżej Starego Miasta. Fajne miejsce także dla rowerów górskich.

 

Bulwar marszałka Piłsudskiego

U podnóża Wzgórza Zamkowego, znajduje się Bulwar marszałka Piłsudskiego - miejsce rekreacyjne. Jest tam wiele alejek do spacerowania, plac zabaw dla dzieci, latem można wypożyczyć gokarty i zjeść lody. W Starym Porcie, bo tak się nazywa malownicza odnoga, gdzie cumują łodzie, możemy udać się w niezwykły rejs repliką łodzi rzecznej, wypożyczyć sprzęt pływający np. rowerek wodny lub kajak, zobaczyć kaczki, pluskające ryby a nawet bobry... Czyli dobrze się bawić!

 

 

Kozie Schodki

Schody te łączą ulicę Boczną Długosza z ulicą Rybitwy, położoną 23,0 m niżej. Są skróconą drogą ze Starówki na sandomierskie Błonie, więc można ten skrót wykorzystać, jeśli nie ma się ochoty na dłuższe chodzenie. U podnóża schodów mieści się pomnik Jana Pawła II, utworzony na pamiątkę wizyty Ojca św. 12 czerwca 1999 roku. Kto lubi spacery może alejką dojść aż do bramy Opatowskiej.

 

Miłych wędrówek

Paweł Lampart – wasz przewodnik