Góry Pieprzowe to mój ulubiony rejon Sandomierszczyzny. Ma wiele do zaoferowania w zależności od pory dnia i roku.

  • Dzikie ranki, kiedy można zaobserwować przemykające się zwierzęta, wysoką aktywność ptaków i piękne wschody słońca. Wyłaniające się promienie zaczynają oświetlać wzgórza, a gra światła na przestrzeni woda - doliny - strome zbocza, jest dobrą pracownią dla fotografów.

  • Nastrojowe, romantyczne wieczory, gdzie możemy podziwiać  zachód słońca.

  • Aktywne wczesne popołudnia, kiedy można spotkać najwięcej turystów, a rozlegające się głosy szybko sprowadzą nas na właściwą ścieżkę, dając większe poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy Wisła wystarczająco opadnie, pojawiają się bezpieczne platformy wchodzące w rzekę. Można na nich znaleźć muszle ślimaków czy szczeżui, spotkać kaczki, czaple, bociany i kormorany. Dla dzieci jest to miejsce, gdzie z godzinną frajdą mogą zbierać kamyki, patyki do wiaderka i rzucać je wsłuchując się w satysfakcjonujący plumW porze deszczowej, dochodzi do wylewania Wisły. Wkraczająca woda na szlak odcina dalsze przejście zmuszając nas do odwrotu na inną opcję dalszej trasy.

Powiem szczerze, że trochę czasu mi zajęło zanim sama wybrałam się w te rejony.  Mimo, że posiadałam wystarczające info i tak pogubiłam się ostatecznie, przedzierając przez dzikie chaszcze. Jest bowiem, sporo dobrze wydeptanych ścieżek zwierzęcych, które po pewnym czasie sprowadzają nas na kolana w dzikich zakrzewieniach, odbierając przyjemność z podziwiania piękna natury a ocierając nas o sztukę przetrwania.

Wszystko zmienił jeden spacer z przewodnikiem, który obdarzył mnie radością przebywania w Górach Pieprzowych, pozwolił zatrzymać się i dostrzec naturę. Wówczas, po raz pierwszy zobaczyłam zimorodka, co wzbudziło moje zainteresowanie i fascynację światem ptaków! Kto wie czym zaowocuje Wasz spacer? 

Ale do rzeczy… Jak można zwiedzić Góry Pieprzowe?

Wariant 1 - Pieszo

Spacer szlakiem czerwonym z sandomierskiego Rynku - od Bramy Opatowskiej schodzimy po schodkach ze Wzgórza Miejskiego w kierunku Sandomierskiej Giełdy na tyły Galerii Handlowej do wału przeciwpowodziowego w kierunku Gór. Wzniesieniem wału dostaniemy się pod sam rezerwat "Góry Pieprzowe", o czym dowiemy się odczytując tablicę informującą o rezerwacie. Spacer z Sandomierza na taras widokowy zajmie nam ok 1,5h. Możemy tam odpocząć na ławeczce lub skusić się na pizzę czy lody w namiocie ogrodowym (już poza tarasem), przy pensjonacie Dzika Róża. Na powrót do Sandomierza możemy wybrać inną trasę przez Kamień Łukawski. Całkowity czas ok 3h. Z tarasu widokowego możemy pokusić się o przejście do Winnicy Góry Pieprzowe i Winnicy Nadwiślańskiej wydłużając spacer ok 1h. (bez dłuższej degustacji).

Wariant 2 - Włączając samochód

Możemy podjechać do Kamienia Łukawskiego i stamtąd przespacerować się w kierunku najwyższego punktu w Pieprzówkach (201 m n.p.m.) - tarasu widokowego (przy pensjonacie Dzika Róża). Autokary, busy mogą zaparkować przy mini boisku. Trasa piesza z boiska do tarasu to ok 0,5 h. Samochód osobowy może pokusić się o bliższe zaparkowanie na poboczu. Dojazd z Sandomierza to 5-10 min.

Wariant - 3 Rowerem

W zależności od sprzętu – możemy objechać Góry dookoła lub odwiedzić tylko taras widokowy od strony miejscowości Kamień Łukawski.

Wariant 4 - Off road

W czasie godzinnej przejażdżki terenami przy wale przeciwpowodziowym. Próbując swych sił w wirażach za kierownicą, ostatecznie dostaniemy się na taras widokowy od strony Kamienia Łukawskiego.


Trochę historii

Należy pamiętać, że Góry Pieprzowe nie mają wyglądu Karpat lub np. Gór Świętokrzyskich. Jest to krawędź Wyżyny Sandomierskiej, która stromo opada w kierunku doliny rzeki Wisły (60m - to różnica poziomu pomiędzy wysoczyzną Wyżyny Sandomierskiej a Doliną Wisły). Na najwyższym wzniesieniu Gór Pieprzowych, roztacza się wspaniały widok na Sandomierz, Dolinę Wisły, Nizinę Sandomierską. Widoczne są tereny trzech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego (krawędź Wyżyny Lubelskiej). Góry Pieprzowe to rezerwat przyrody utworzony w 1979 roku, jego obszar stanowi ok 18 hektarów. Swoją nazwę zawdzięczają liczącym ok. 500 milionów lat skałom kambryjskim z których są zbudowane tzw. łupki ilaste pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak erozja wodna i duże wahania temperatury - utleniają się i kruszą, przypominając swym wyglądem pieprz. Wyższe partie zbocza pokrywa glina morenowa i lessy. Głównym trzonem Gór Pieprzowych jest łupek ilasty miękki o barwie brunatnej, szarej zawierający niewielkie ilości miki a czasem ziarna kwarcytu. Spotkać można często nacieki tlenków żelaza. Pieprzówki, taka jest inna nazwa gór. Położone są w odległości ok.2-2,5 km na północny wschód od Starego Miasta w Sandomierzu, na granicy miasta Sandomierz i gm. Dwikozy. Większa część Gór Pieprzowych znajduje się na terenie miejscowości Kamień Łukawski w gm. Dwikozy.

Do zobaczenia na szlaku Gór Pieprzowych.

Małgorzata Mamińska