Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy,

powołano w trosce o wysoką jakość produktu i zrzesza gospodarstwa, gdzie produkcja odbywa się w największej dbałości o szczegóły.

 

 

Dziś jest to 9 winnic, ulokowanych w najbliższym otoczeniu Sandomierza:

Winnica Płochockich, Winnica Nad Jarem, Winnica Nobilis, Winnica Na Rozdrożu, Winnica Kędrów, Winnica św. Jakuba, Winnica Modła, Winnica Nadwiślańska i Winnica z Gór Pieprzowych. 

Trasa utworzona z powyższych winnic tworzy Sandomierski Szlak Winiarski

Szlak został podzielony na dwa trakty

  • Trakt Królewski, prowadzący z Sandomierza do Klimontowa o dłgości 26 km i obejmuje sześć winnic. 
  • Trakt Pieprzowy, wiodący z Sandomierza do Kamienia Łukawskiego, przez Góry Pieprzowe.Ten liczy sobie 5,6 km, a obejmuje trzy winnice.
  •  
  • Zapraszamy do wędrówki, która łączy smaki i zapachy z pięknem okolic Sandomierza.
  •  

Każda winnica tworzy inny klimat, każda ma swoją własną historię i swój produkt, dlatego nie postrzegamy siebie jako konkurencję - mówią winiarze.

Stowarzyszenie chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, potrafi współpracować i tworzyć wspólne akcje  jak Święto Młodego Wina, czy Dni Otwartych Winnic.

Winiarze to swoistego rodzaju kompendium wiedzy o własnym produkcie, procesach jego tworzenia, smakach i aromatach. Warto więc skorzystać z możliwości zajmującej rozmowy, która wciągnęła już niejednego turystę na dłuższy czas. 

Sandomierski Szlak Winiarski pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku i sztampowych atrakcji wakacyjnych, oferując obcowanie z przyrodą, zielonym krajobrazem oraz wysokiej jakości produktem regionalnym. Wycieczka po winnych ogrodach Sandomierszczyzny, możliwość zajrzenia do piwnic winiarskich, rozmowy z gospodarzami o tajnikach uprawy winorośli czy tworzenia wina, a w końcu degustowanie, szeroko uznanego, lokalnego trunku tworzą okazję do poznania i spojrzenia na nasz region z zupełnie innej, nieznanej dotąd strony. 

 

  • Spotkajmy się przy winie na Sandomierskim Szlaku Winiarskim.